Kontaktinė informacija

Jei jums kyla klausimų dėl sveikatos būklės ar gydymo galimybių, būtinai pirmiausia pasitarkite su savo gydytoju. Laukelius, pažymėtus žvaigždute (*), privaloma užpildyti.

Jūsų asmeninės informacijos saugumas svarbus „Gedeon Richter“. Tvarkydami bet kokius jūsų asmeninius duomenis, laikomės duomenų apsaugos teisės aktų.

Savanoriškai pateikdami savo asmeninę informaciją, jūs sutinkate su jūsų asmens duomenų saugojimu, apdorojimu ir naudojimu. „Gedeon Richter“ jūsų duomenis naudos tik tada, jei reikės susiekti dėl pranešimo apie įtariamą šalutinį poveikį, jei bus reikalingas išsamesnis paaiškinimas.

Susisiekimo forma dėl bendros informacijos

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Miomos: didžioji moterų sveikatos dilema

Miomos: didžioji moterų sveikatos dilema
3 lapkričio, 2014 amarone

Miomos: didžioji moterų sveikatos dilema

Net 24 milijonams Europos moterų gimdos miomos yra viena didžiausių sveikatos problemų.1

Kodėl?

Todėl, kad daugeliui moterų apsilankyti pas gydytojus ir išgirsti diagnozę „gimdos mioma“ – reiškia prarasti moteriškumą, seksualinį gyvenimą, netgi galimybę turėti kūdikį.

Išeitis iš tokios situacijos viena – tiesiog daugiau žinoti ir suprasti tiek miomas, tiek jų sukeliamus simptomus, įskaitant gausius kraujavimus, pilvo apimties padidėjimą, vaisingumo ar nėštumo komplikacijas, skausmingus lytinius santykius, šlapinimosi ir tuštinimosi sutrikimus. Supratimas, žinojimas padės lengviau gyventi kasdieninį gyvenimą, priimti gydymo sprendimus. Tai ypač svarbu reproduktyviojo amžiaus moterims, kurioms pasireiškia miomų sukeliami simptomai. Kokie gi esminiai klausimai kyla moterims?

Apsilankymo pas gydytoją dilema

Miomos išsivysto 20-40% reproduktyviojo (galinčių pastoti, išnešioti ir gimdyti) amžiaus moterų. 25-50% šių moterų pasireiškia ligos simptomai, turintys įtakos įprastiniam gyvenimui, darbui, šeimyniniams santykiams ir seksualiniam gyvenimui.2
Moterys pasakoja, kad jaučia stiprius pilvo skausmus, kas 40-60 minučių turi keisti tamponus dėl gausaus kraujavimo, miega pasitiesę krūvą rankšluosčių dėl nuolatinio kraujo pratekėjimo naktį, o taip pat negalėjimą pastoti, nuolatinį silpumą ir nuovargį, skausmingus lytinius santykius. Visa tai turi didžiulę neigiamą įtaką moters darbingumui, kasdieninei veiklai, nekalbant apie sudaužytą į šipulius moters savijautą ir savivertę.

Neįtikėtina, tačiau moterys vengia kreiptis į gydytoją dėl minėtų simptomų ir dažnai tokioje kančioje gyvena net penkerius metus ir tik tada išdrįsta dėl miomos simptomų pasiskųsti gydytojui.3

Kodėl? Todėl, kad vienos moterys tiesiog drovisi ligos simptomų, ypatingai, jei tai liečia jų darbą, karjerą, šeimos gyvenimą, kitos gi bando gydytis pačios, įvairiais medikamentais stengiasi sumažinti kančias, tylomis manydamos, kad miomos ir patiriami simptomai – tai normali ir įprasta moters gyvenimo dalis, kad kitaip ir būti negali.

Diagnozės dilema

Svarbu suprasti, jog pasireiškus simptomams būtina kuo greičiau apsilankyti pas gydytoją, kad nebūtų prarasta galimybė tiksliai ir objektyviai įvertinti esamą būklę kol dar simptomai nepasikeitė, neišnyko ir nereikėtų laukti kol, ligai progresuojant, jie vėl atsiras (kartais dar stipriau išreikšti). Laiku ir greitai nustatyta diagnozė bei pradėtas gydymas ypač svarbu planuojančioms pastoti ir gimdyti moterims.

Miomos gali trukdyti moteriai pastoti4 – tai svarbu turėti omeny, nes šiuo metu stiprėja tendencija gimdyti vėlesniame amžiuje, o miomos, deja, taip pat dažniau diagnozuojamos būtent vyresnio amžiaus moterims. Tad ansktyva miomų diagnozė ir kuo greičiau pradėtas gydymas – ypač svarbus momentas trisdešimtmetėms-keturiasdešimtmetėms moterims.

Gydymo dilema

Stiprūs fiziniai ir psichosocialiniai gimdos miomų simptomai, atrodo, tiesiog verčia kreiptis į gydytoją ir kuo greičiau spręsti kylančias problemas, tačiau…

Visgi, kodėl moterys vengia laiku pradėti gydytis?

Viena pagrindinių tokios elgsenos priežasčių ta, kad nėra vieno aiškaus ir efektyvaus gydymo, kurį moterys galėtų paprastai pasirinkti. Pacientės turi nuspręsti: arba susitaikyti ir gyventi su simptomais, arba rinktis vieną iš chirurginių gydymo metodų, arba gerti vieną iš švelninančių ar panaikinančių simptomus medikamentų. Pasirinkus vieną ar kitą gydymo metodą, deja, nėra garantijų, kad jis bus sėkmingas.

Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad pacientės iš esmės labai abejoja esamų gydymo metodų efektyvumu. 80% apklaustų moterų nurodė, kad norėtų išvengti chirurginio gydymo, o 43% jaunesnių nei keturiasdešimt metų moterų pirmenybę atiduotų tokiems gydymo metodams, kurie neatimtų galimybės susilaukti kūdikio.

Psichosocialinė dilema

Pačios didžiausios ir svarbiausios su gimdos miomų simptomais susijusios problemos yra tos, kurios tiesiogiai pakeičia moters įprastą kasdieninį gyvenimą. Neseniai atlikto tyrimo metu 42% pacienčių nurodė, jog miomų simptomai labai neigiamai paveikė jų asmeninį, šeimos gyvenimą, darbingumą ir lytinį gyvenimą.5

Taip pat buvo įvardinti nepatogumai dėl nekontroliuojamo kraujavimo, skausmo, susirūpinimo dėl miomų supiktybėjimo ir t.t. Viena moteris papasakojo savo istoriją, kaip ji nustatydavo žadintuvo signalą kas kelios valandos, kad laiku galėtų pasikeisti pilnus kraujo įklotus, kaip ji planuodavo atostogas ar apsilankymus svečiuose pagal savo mėnesinių kalendorių, nes mėnesinių dienomis kraujavimas būdavo toks gausus, kad be rūpesčių apsistoti pas draugus ar viešbučiuose buvo tiesiog neįmanoma.

Kitas tyrimas parodė, jog beveik du trečdaliai moterų nerimauja, kad patiriami sipmtomai gali privesti net prie kelių nedarbingumo dienų, o 25% pacienčių dirba kankindamosi dėl patiriamų simptomų ir bijodamos, jog tai neigiamai atsilieps karjeros planams.

Viena keturiasdešimtmetė nurodė, kad silpnumas būna toks nepakeliamas, jog ji visiškai nesugeba susikoncentuoti darbe. “Galėčiau imtis atsakingesnio darbo ir siekti karjeros, tačiau mano savigarba ir pasitikėjimas mėnesinių dienomis tampa tokie niekiniai, kad dažnai tiesiog nepajėgiu dirbti. Man gėda papasakoti viršininkams apie savo bejėgiškumą”, pasakoja moteris.

Gana kentėti, pradėk gyventi

Akivaizdu, kad gimdos miomos yra didžiulė sveikatos problema moterims, kurios kenčia nuo šios ligos simtomų.

Tačiau įmanoma nustoti kentėti ir pradėti gyventi normaliai, nepaisant miomų – tiesiog būtina rasti tinkamą gydymo sprendimą ir gydytis, susigrąžinti įprastą gyvenimą.

Yra daug neginčijamų įrodymų, kad moterys po miomų gydymo kurso gali pasijusti ir pasijunta geriau. 2009 metais atlikto tyrimo metu nustatyta, kad 72% moterų, kurioms buvo skausmingi lytiniai santykiai, gausus kraujavimas, išderintas kasdieninis gyvenimas, po gydymo jautėsi kur kas geriau ir 76% moterų būtinai rekomenduotų gydytis ir kitoms, o ne kentėti tyloje.

Kito tyrimo (2011), atlikto Bostono ligoninėje metu moterys buvo gydytos trim skirtingais gydymo būdais ir visos nurodė, kad simptomai sumažėjo ir dėl to gyvenimo kokybė ženkliai pagerėjo.8

Becky Bevers, ištekėjusi ir auginanti dukrą, visas moteris ragina nebesikankinti dėl miomų sukeliamų simptomų, o kuo skubiau pradėti gydytis. Becky, gyvenanti Somersete, Anglija, pati kentėjo dėl nekontroliuojamų mėnesių kraujavimų kol, galiausiai, ryžosi kreiptis į gydytoją.

“Visiškai neabejokite, kai tik jūs turite problemų su mėnesinėmis, iš kart eikite pas gydytoją”, sako Becky.” Jeigu jie nieko nenustatys, būkite atkaklios ir siekite savo dar ir dar kartą”.

“Šiuo metu tikrai yra gydymo būdų, leidžiančių kontroliuoti miomų simptomus… įsitikinkite, kad žinote apie juos visus, aptarkite tai su savo konsultuojančiu gydytoju”

 


 

1 Parker WH. ‘Etiology, symptomatology, and diagnosis of uterine myomas’. Fertility &
Sterility
. Vol. 87, No. 4, April 2007.

2 Tropeano G, Amoroso S, Scambia G. Hum. Reprod. Update (2008) 14 (3): 259-274.

3 Bijan J, Borah, et al. T J Obstet Gynaecol. 2013; 209 (4): 31

4 Pritts EA, et al. Fertil Steril 2009;91:1215−1223

5 Zimmerman A et al: Prevalence, symptoms and management of uterine fibroids: an international internet-based survey of 21,746 women. BMC Women’s Health 2012, 12:6 http://www.biomedcentral.com/1472-6874/12/6

6 Luiz Gustavo Oliveira Brito et al.: Uterine leiomyoma: understanding the impact of symptoms on womens’ lives. Reproductive Health 2014, 11:10.

7 http://www.medscape.com/viewarticle/705426_3

8 http://www2.rsna.org/timssnet/media/pressreleases/pr_target.cfm?ID=533

Send this to a friend