Kontaktinė informacija

Jei jums kyla klausimų dėl sveikatos būklės ar gydymo galimybių, būtinai pirmiausia pasitarkite su savo gydytoju. Laukelius, pažymėtus žvaigždute (*), privaloma užpildyti.

Jūsų asmeninės informacijos saugumas svarbus „Gedeon Richter“. Tvarkydami bet kokius jūsų asmeninius duomenis, laikomės duomenų apsaugos teisės aktų.

Savanoriškai pateikdami savo asmeninę informaciją, jūs sutinkate su jūsų asmens duomenų saugojimu, apdorojimu ir naudojimu. „Gedeon Richter“ jūsų duomenis naudos tik tada, jei reikės susiekti dėl pranešimo apie įtariamą šalutinį poveikį, jei bus reikalingas išsamesnis paaiškinimas.

Susisiekimo forma dėl bendros informacijos

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Kas 7-a Lietuvos moteris vis dar tiki mitais apie gimdos miomų gydymą

Kas 7-a Lietuvos moteris vis dar tiki mitais apie gimdos miomų gydymą
10 lapkričio, 2015 egle tarvydaite

rolandas_ziobakas__3 Lietuvos moterys nėra įpratusios reguliariai tikrintis savo lytinės sveikatos – daugiau nei pusė lietuvių (61 proc.) pernai nesilankė pas ginekologą. Nors moterys žino įvairias navikų gydymo galimybes, tačiau net dešimtadalis dailiosios lyties atstovių vadovaujasi pasenusiu stereotipu, kad gydant miomas visuomet yra šalinama gimda.

„Viena iš priežasčių, dėl ko moterys reguliariai nesilanko pas ginekologą yra ta, kad tam tikra kategorija žmonių iš esmės nėra linkusi profilaktiškai tikrintis sveikatos. Yra moterų, kurios lytine sveikata susirūpina tik pasireiškus kokiems nors simptomams. Dar liūdnesnis faktas yra tai, kad net 13 proc. moterų ginekologo kabinete lankėsi prieš penkerius metus arba išvis niekada nebuvo“, – sako ginekologas Rolandas Žiobakas.
Moterys linkusios vadovautis viešojoje erdvėje sklandančiais stereotipais ir mitais – net 17 proc. moterų apie gimdos miomas nežino visiškai nieko. Nors didesnioji dalis moterų daugiau ar mažiau žino, kad miomos yra gerybiniai augliai, tačiau jauniausios amžiaus grupės, 20–24 metų amžiaus, moterys yra mažiausiai informuotos apie šį ginekologinį susirgimą.
„Gimdos miomos – itin paplitęs ginekologinis susirgimas. Dėl šios priežasties visoms jaunoms moterims pravartu turėti daugiau žinių apie tai, kas yra miomos, kaip jos diagnozuojamos, kokie yra jų gydymo būdai“, – teigia R. Žiobakas.

Vienas didžiausių miomų gydymo mitų – kad norint jas išsigydyti visuomet tenka atlikti operaciją ar šalinti gimdą, tačiau tuo vis dar tiki kas septinta Lietuvos moteris. Siekiant išvengti operacijos ar išsaugoti gimdą, moterims gali būti skiriamas ilgalaikis medikamentinis gydymas arba ikioperacinis gydymas ulipristalio acetatu, kuris sumažina tiek pačius gerybinius navikus, tiek ir jų sukeliamus simptomus. Gimdos šalinimas pasirenkamas tais atvejais, kai miomų nepavyksta sumažinti medikamentais ar tausojančiomis chirurginėmis priemonėmis – tokį gydymo būdą žino daugiau nei pusė moterų.

„Gimdos miomų gydymo taktika priklauso nuo moters amžiaus ir vaisingumo funkcijos, nusiskundimų ir klinikinių simptomų sunkumo, miomų dydžio, skaičiaus, lokalizacijos, ir, be abejonės, nuo pačios moters pageidavimo gydytis. Nedidelių matmenų ir simptomų nesukeliančių miomų gydyti nereikia, rekomenduojamas periodiškas stebėjimas, pavyzdžiui, kas pusmetį ar metus. Esant klinikiniams simptomams, gimdos miomų gydymas gali būti medikamentinis, tausojantis neinvazinis, tausojantis chirurginis ir radikalus chirurginis gydymas”, – miomų gydymo būdus apibūdino R. Žiobakas.

Gimda – moteriškumo ir vaisingumo simbolis. Patys ginekologai tikrai nėra linkę galąsti skalpelių ir šalinti gimdą kiekvienai moteriai, turinčiai miomų. Tyrimo metu buvo išsiaiškinta, kad dvi iš trijų moterų teigia, jog gimdos pašalinimas turėtų didelės įtakos pačios moters savo moteriškumo vertinimui.

Lietuvos moterų tyrimą „Omnibus“ būdu apie gimdos miomas ir jų gydymo būdus 2014 metų rugpjūčio mėn. atliko rinkos tyrimų įmonė „Rait“. Iš viso buvo apklausta 1008 Lietuvos moterys, kurių amžius – nuo 15 iki 74 metų. Rezultatai atspindi visos Lietuvos gyventojų nuomones ir pasiskirstymą pagal amžių lytį, gyvenamąją vietą, išsimokslinimą.

Šį straipsnį taip pat galite skaityti čia.

Send this to a friend