Kontaktinė informacija

Jei jums kyla klausimų dėl sveikatos būklės ar gydymo galimybių, būtinai pirmiausia pasitarkite su savo gydytoju. Laukelius, pažymėtus žvaigždute (*), privaloma užpildyti.

Jūsų asmeninės informacijos saugumas svarbus „Gedeon Richter“. Tvarkydami bet kokius jūsų asmeninius duomenis, laikomės duomenų apsaugos teisės aktų.

Savanoriškai pateikdami savo asmeninę informaciją, jūs sutinkate su jūsų asmens duomenų saugojimu, apdorojimu ir naudojimu. „Gedeon Richter“ jūsų duomenis naudos tik tada, jei reikės susiekti dėl pranešimo apie įtariamą šalutinį poveikį, jei bus reikalingas išsamesnis paaiškinimas.

Susisiekimo forma dėl bendros informacijos

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.

Abejonės, klausimai!… Kaip rasti tinkamiausią jums sprendimą gydant gimdos miomas…

Abejonės, klausimai!… Kaip rasti tinkamiausią jums sprendimą gydant gimdos miomas…
3 lapkričio, 2014 amarone

Jums diagnozavo gimdos miomą? Taip jau nutiko… ir dabar, greičiausiai, jums kyla aibė klausimų: „O kas toliau?“, „Koks gydymas man tinkamiausias?“, „Ką daryti, kas bus?“…

Iš tiesų, sunku vienareikšmiškai atsakyti šiuos klausimus. Yra keletas skirtingų gimdos miomų gydymo būdų ir kiekvienas turi savo privalumų bei pavojų. Nereikia stebėtis, kad gydymo taktika, labiausiai tinkama jums, gali labai skirtis nuo geriausio varianto kitai pacientei kenčiančiai nuo tos pačios ligos – gimdos miomų. Pavyzdžiui, jei jums atliks histerektomiją (gimdos pašalinimas), jums daugiau niekada neskaudės ar nebus kraujavimo dėl miomų, kadangi nei gimdos, nei pačių miomų tiesiog nebebus. Bet tokiu atveju jūs nebegalėsite pastoti! Jeigu jūs nebeplanuojate gimdyti, negalėjimas pastoti jums nėra problema, bet jei norite turėti kūdikį ar kelis, greičiausiai pageidausite kitokio gydymo būdo. Priimti teisingą sprendimą svarbu ir dėl to, kad kai kuriais atvejais gydymą dar galima sustabdyti ar pakeisti, jei pasikeistų jūsų nuomonė (pavyzdžiui, galite nutraukti vartoti tabletes), o yra gydymo būdų, kai kelio atgal nebėra (pavyzdžiui, histerektomija). Kita vertus, kai kurie metodai gali būti nepakankmai efektyvūs ar gali prisieiti juos pakartoti, nors teigiama, kad jie vienkartiniai ir patikimi (pavyzdžiui, kartais reikia papildomo gydymo po embolizacijos ar miomektomijos).

Paprastai, renkantis gydymo taktiką pasveriami skirtingų gydymo būdų kaštai ir nauda kiekvienu atveju atskirai, tarkime, ar konkretaus gydymo būdo nauda (efektyvumas) tenkina pacientę ir yra vertingiau nei tai, kas paaukojama (pavyzdžiui, prarandamas vaisingumas, gimda, kai kuriais atvejais stipriai nukenčia moteriškumas, pasitikėjimas,savivertė). Tik jūs pati galite atsakyti, kas yra svarbiausia jums, atsižvelgdama į savo vertybes, prioritetus, ateities planus. Tokie sunkūs sprendimai dar vadinami „pilkieji“, nes nėra vieno „geriausio“, kuris būtų geriausias visais atvejais, ar „blogiausio“, kuris tikrai netiktų nei vienai pacientei. Jeigu jums nėra būtina skubi operacija ir turite laiko, geriausiai būtų neskubėti ir apsvarstyti įvairius gydymo būdus, pasikalbėti su gydytoju, išsiaiškinti kuo daugiau informacijos apie ligą, jus pačią ir gydymą.

Natūralu, kartais pacientės kalbėdamos apie gydymo galimybes su gydytojais jaučiasi nejaukiai, nes neturi medicininio išsilavinimo ar žinių. Tačiau svarbu suprasti, kad gydytojai puikiai žino, jog nėra paprasto ir vieno geriausio gydymo būdo visoms būklėms ar situacijoms, tikrai yra atviri ir pasiruošę diskutuoti, kartu su pacientėmis priimti sudėtingus sprendimus, nuoširdžiai ir išsamiai aptardami tiek jūsų simptomus, tiek gydymo galimybes, atsižvelgiant į moters bendrą būklę, simptomų sunkumą, ligos prognozę, o taip pat pacientės asmeninius lūkesčius ir vertybes. Labai naudinga atlikti „namų darbus“ dar prieš apsilankant pas gydytoją aptarti jūsų gydymo taktikos. Pasidomėkite internete, literatūroje apie ligą ir gydymo galimybes, užsirašykite kilusius klausimus. Tai jums leis geriau suprasti ką sako gydytojas, išsiaiškinti rūpimus klausimus, nebaugins medicininiai terminai, galintys pasitaikyti pokalbio metu. Pasiruošimas suteiks jums pasitikėjimo pokalbio metu pasiaiškinti ko nesuprasite, bus lengviau paklausti ir diskutuoti su gydytoju.

Informacijos galite rasti internete ar knygutėse pacientėms, kituose leidiniuose. Internete iš tiesų yra labai daug patarimų bei informacijos apie įvairius susirgimus, simptomus, gydymą, vaistus. Apie miomas ir jų gydymą – taip pat (pakanka paieškos langelyje įrašyti „gimdos mioma“ ar „gimdos miomų simptomai“). Neabejotinai jūs rasite daug informacijos apie miomų gydymo metodus, jų palyginimus, privalumus bei trūkumus, naudas ir rizikas. Atsižvelkite ir į savo situaciją, emocijas bei ateities planus (pavyzdžiui, planuojate pastoti).

Taip pat užsirašykite klausimus gydytojams, bei galite pamėginti rasti atsakymus internete. Pasidomėkite, kokie patarimai yra internete. Pavyzdžiui, dažnai pacientėms rūpi klausimai: „Kaip daromos vienos ar kitos procedūros?“,“Kuo skiriasi histerektomija ir miomektomija?“,“Kaip vienas ar kitas gydymo metodas paveiks mano gyvenimą, mano savijautą?“,“Ar galėsiu pastoti?“. Galite pasidomėti, kiek populiarus vienas ar kitas gydymo metodas, kokie tų metodų privalumai ir minusai, ką gaunate, o ką prarandate. Labai svarbu visų gydymo metodų medicininiai įrodymai, gydymas turi būti patikimas, patikrintas ir patvirtintas kaip saugus.

Kita vetus, turite suprasti, kad internete pateikiama informacija yra nuolat atnaujinama, todėl svarbu pasitikrinti ar tai tikrai naujausios žinios ir rekomendacijos. Tai galima išsiaiškinti ir su jūsų gydytoju. Dažnai interneto svetainėse rasite galimybę parašyti klausimą konsultuojančiam specialistui ir pan. Pasinaudokite ta galimybe. Netgi pasidomėjus informacija internete, visuomet pravartu pokalbio metu pasiklausti gydytojo apie naujausius metodus ir medikamentus, išsiaiškinti jų tinkamumą jūsų situacijai, išklausyti gydytojo nuomonę ir patarimus. Pavyzdžiui, pastaruoju metu jau yra medikamentų, skirtų gydyti gimdos miomų simptomus (greitai sukontroliuoti kraujavimą, sumažinti miomų dydį), o tai leidžia išvengti ar atidėti operaciją, planuoti savo gyvenimą ir ateitį.

Taigi, jei jūs jaučiatės suglumusi po to, kai išgirdote diagnozę “gimdos mioma” ir nežinote ką dabar daryti, pirmieji žingsniai išsklaidyti nežinią galėtų būti:

  • Pasidomėkite, raskite informacijos apie ligą, simptomus, gydymo galimybes.
  • Pasitarkite su šeima, draugėmis apie gydymo galimybes ir padarinius.
  • Užsirašykite mintis ir klausimus, kuriuos norėtumėte užduoti gydytojui, nuoširdžiai ir smalsiai pasikalbėkite su juo.
  • Drąsiai teiraukitės gydytojo apie naujausius gydymo būdus, apie gydymo metodų efektyvumą, saugumą, rizikas.
  • Įdėmiai klausykites gydytojo nuomonės ir komentarų, priimkite sprendimą kartu.
  • Jei vis dar abejojate, tačiau neprivalote priimti galutinio sprendimo greitai – tai ir neskubėkite, skirkite sau lauko ir pradėkite nuo pirmojo šio sąrašo punkto.

Sėkmės!

Apie autorių:

Debora Lancastle yra medicinos psichologė, Britų Psichologų draugijos narė. Pagrindinė mokslinės veiklos ir tyrimo sritis yra moterų reprodukcinės sveikatos psichologija bei psichologinio pasveikimo ir adaptacijos po stresinių sveikatos potyrių procesas.


1 O’Connor A M, Stacey D (2005) Should patient decision aids (PtDAs) be introduced in the health care system? Copenhagen, WHO Regional Office for Europe (Health Evidence Network report; http://www.euro.who.int/Document/E87791.pdf

2 Elwyn, G., Edwards, A., Kinnersley, P., & Grol, P. (2000). Shared decision making and the concept of equipoise: the competences of involving patients in health care choices. British Journal of General Practice, 50, 892-897.

Send this to a friend