
Kai prireikia, pirmiausias ir svarbiausias asmuo, kuris turi pasirūpinti sveikata, esame mes pačios. Mes, moterys, dažnai turime krūvą rūpesčių – ir pačių susigalvotų, ir primestų – tad neretai apleidžiame savo pačių sveikatą. Kartais į miomų simptomus nekreipiame dėmesio metų metus, kad ir kokie jie nemalonūs bebūtų. O gaila – gimdos miomos gali labai pabloginti gyvenimo kokybę.
Kodėl pasikonsultuoti su gydytoju dėl gimdos miomų yra taip svarbu?
Nors miomos beveik niekada nekelia grėsmės gyvybei, daugybė moterų atidėlioja apsilankymą pas gydytoją. Toks atidėliojimas gali sukelti šias komplikacijas:
– anemiją, išsivysčiusią dėl gausaus kraujavimo per mėnesines;
– veiklos ribojimas dėl skausmo ir nenormalaus kraujavimo;
– nevaisingumo problemos ir nėštumo komplikacijos;
– skausmingi lytiniai santykiai.
Anemija – tai tokia liga, kai kūnas gamina nepakankamai raudonųjų kraujo kūnelių, todėl atsiranda hemoglobino trūkumas. Gali būti tokių simptomų kaip silpnumas, galvos svaigimas, pablyškusi oda, galvos skausmas, šąlančios ir tirpstančios galūnės, žema kūno temperatūra. Rimtesniais atvejais anemija gali sutrikdyti širdies ritmą, gali trūkti oro, skaudėti krūtinę.
Skausmas mėnesinių metu yra rimta problema, kurią daugybė moterų sumenkina kaip paprasčiausią gyvenimo faktą. Normalu jausti spazmus, kurie neišeina už normalaus skausmo ribų, tačiau gimdos miomų ir kitų ginekologinių susirgimų sukelti skausmai gali būti tokie stiprūs, taip sekinti, jog nebegalėsite nei dirbti, nei užsiimti kažkuo kitu.
Koks yra mitybos vaidmuo?
„Esi, ką valgai“ nėra vien banalus ir nuvalkiotas posakis. Maistas, kurį valgote, yra jūsų kūno kuras, naudojamas visoms fizinėms ir protinėms užduotims atlikti. Pavyzdžiui, lengvais aukščiau minėtos anemijos atvejais, ją galima bent iš dalies suvaldyti valgant geležies turintį maistą: kepenis, įvairias pupeles ir lęšius, džiovintas figas, abrikosus ir avižinę košę. Jei maitintumėtės tik užkandžiais, balta duona ir dešra, organizmas negautų pakankamai kuro, kurio jam reikia (šiuo atveju – geležies), kad galėtų tinkamai funkcionuoti.
Moterims, kenčiančioms nuo gausaus kraujavimo, dažnai trūksta geležies, vitamino D, folio rūgšties ir vitamino B12. Šių elementų galima gauti geriant papildus, tačiau pasirūpinimas mityba, kad joje būtų gausu mėsos ir grūdų, taip pat gali padėti.
Tinkamos mitybos gairės
Turite miomų ar ne, svarbu rūpintis savo bendra sveikata, į ką įeina ir sveika bei subalansuota mityba. Kiekviena Europos šalis susikūrė savo tinkamos mitybos modelį. JK – „Geros mitybos lėkštę“, Ispanija – „Maisto ratą“. Airiai naudoja maisto piramidę, kurios pagrindas, reiškiantis dienos raciono pagrindą, yra duona ir skaidulos. Šveicarai, taip pat naudojantys piramidę, jos pagrinde nurodo skysčius, tada – vaisius ir daržoves, o tik tada – duoną ir kitas skaidulas. Belgai pritaria šveicarams dėl skysčių, tačiau duona ir skaidulos užima didesnę raciono dalį, nei vaisiai ir daržovės.
Lietuvių maisto piramidės pagrindas – skysčiai, o duona ir skaidulos svarbios tiek pat, kiek daržovės ir vaisiai. Piramidę galite rasti čia.
Tokioje mitybos modelių įvairovėje keletas taisyklių yra bendros: riebalų ir cukraus reikia vartoti kuo mažiau. Svarbiausia – maistas turi būti kuo natūralesnis, neperdirbtas, kad maistingos medžiagos suteiktų jūsų kūnui reikiamos energijos.
Miegas irgi svarbus
JK Nacionalinės sveikatos tarnybos specialistai teigia, kad „daugumai iš mūsų reikia 8 valandų kokybiško miego kasnakt, kad kūnas funkcionuotų kaip reikia.“ Miegas mums suteikia energijos ir stiprina imuninę sistemą, padeda pailsėti, atgaivinti mintis, pagyvina fizinę sveikatą ir padeda išlaikyti svorį.
Negana to, miego trūkumas gali paveikti jūsų nuotaiką taip, kad išsivysto kai kurios psichinės sveikatos problemos – pvz., nerimas ir depresija. Iš tiesų, liūdesys ir susirūpinimas dėl sveikatos problemų yra itin dažnas, bet jūs turite pasirinkimą, kaip susitvarkyti su šiais jausmais. Kai kurie panaudoja skausmą kaip tramplyną, kad pasiektų neįtikėtinų dalykų!
Tačiau sugrįžkime prie miego. Kartais pasinaudoti šiuo stebuklingu vaistu, vadinamu miegu, nėra taip lengva, kaip turėtų būti. JK Nacionalinė sveikatos tarnyba rekomenduoja tokius žingsnius, norint išsiugdyti įpročius geresniam miegui užtikrinti:
– Susikurkite atpalaiduojančią aplinką – laikykitės ėjimo miegoti rutinos ir pašalinkite visus trukdžius.
– Kontroliuokite rūpesčius – problemas spręskite pirmoje dienos pusėje, kad jos nesutrukdytų miegui.
– Pakeiskite gyvenimo būdą – energijos reikalaujanti veikla ir sotūs patiekalai turi būti palikti ankstesniam paros laikui. Artėjant nakčiai venkite kofeino ir alkoholio.
– Venkite nikotino visais atvejais.
Rūpinantis savo visuma
– Stebėkite asmeninę sveikatos situaciją. Pagrindinis sprendėjas, kas vyksta su jūsų kūnu, esate JŪS.
– Kai reikia, kreipkitės į medicinos priežiūros specialistus. Jūs ir taip turite, kuo rūpintis, tad ir būklė jūsų turi būti puiki. Miomų gydymas nenukrenta iš dangaus. Apsilankykite pas savo gydytoją.
– Gerai maitinkitės. Užtenka greito maisto, rinkitės gerą maistą.
– Eikite miegoti! Išties, laikytis sveiko miego grafiko yra ypač svarbu.
– Priimkite mūsų 30 dienų Sveikos gyvensenos iššūkį, kad atrodytumėte geriau ir jaustumėtės geriau.
Savęs įgalinimas yra procesas, bet tai kiekvienam įveikiamas procesas. Kai kurie mėgsta jo imtis su draugu ir padrąsinti vienas kitą pakeliui, kiti nori šį kelią nueiti vieni. Jėgos, kurių reikia norint pasirinkti ir veikti pagal tai, ką pasirinkote, yra kiekviename iš mūsų… taip pat ir jumyse.