Kas yra gimdos miomos?
Miomos – tai dažniausiai aptinkami ne vėžiniai, arba, kitaip tariant, gerybiniai augliai. Jos dar vadinamos gimdos miomomis, fibromomis arba lejomiomomis.
Miomos vystosi gimdos sienelėje arba gimdos pakraštyje ir yra sudarytos iš jungiamojo audinio bei lygiųjų raumenų. Paprastai jos būna apvalios formos arba pusapvalės, įvairaus dydžio – nuo karoliuko iki kamuolio dydžio.
Reprodukcinė moters sistema
Reprodukcinė moters sistema susidaro iš makšties, gimdos kaklelio, gimdos, kiaušintakių ir kiaušidžių. Kiaušidėse brandinami kiaušinėliai, kurie subręsta kartą per mėnesį ovuliacijos metu. Jei kiaušinėlis apvaisinamas ir įsitvirtina gimdoje – pradeda vystytis vaisius. Gimdą su kiaušidėmis jungia kiaušintakiai.
Gimdos kaklelis yra gimdos apačioje ir jungiasi su makštimi, o ši, sudaryta iš raumenų, – su išoriniais lytiniais organais.
Hormonai ir moters ciklai
Moterų menstruacijų ciklas vidutiniškai trunka 28 dienas ir apima daugelio hormonų sąveiką. Šiuos hormonus gamina ląstelės arba liaukos, o signalai siunčiami iš vienos kūno dalies į kitą.
Moters ciklas susideda iš dviejų lygiagrečių procesų (ciklų):
- kiaušidžių, veikiančio kiaušides, ir
- menstruacijų, kurio metu būna veikiama gimdos gleivinė.
Moters ciklų fazės
Kiaušidžių ciklas ir menstruacijų ciklas turi po 3 fazes:
- Folikulinė fazė
- Ovuliacijos fazė
- Liuteininė fazė
Folikulinė fazė
Kiaušidžių ciklas: folikulas (neapvaisintas kiaušinėlis) kiaušidėje vystosi 14 dienų ir reaguoja į FSH (folikulą stimuliuojantį hormoną), kurį gamina hipofizė. Išsivystęs folikulas išskiria estrogeną.
Menstruacijos ciklas prasideda kartu su moters mėnesinėmis. Išskirtas estrogenas stimuliuoja gimdos gleivinę, kuri po truputį pradeda vešėti.
Ovuliacijos fazė
Kiaušidžių ciklas: padidėjus estrogeno kiekiui, išsiskiria hormonas gonadotropinas (GnRH). Jis stimuliuoja hipofizę, kad ši išskirtų itin didelį kiekį LH hormono (liuteinizuojantis hormonas) ir FSH (folikulą stimuliuojantis hormonas). Dėl išskiriamo LH hormono iš kiaušidžių išleidžiamas subrendęs folikulas (kiaušinėlis), kuris jau būna pasiruošęs apvaisinimui.
Liuteininė fazė
Kiaušidžių ciklas: likęs audinys, kuriame išsivystė kiaušinėlis, susitraukia į geltonkūnį. Šis išskiria didelį kiekį progesterono ir nedidelį kiekį estrogeno.
Menstruacijos ciklas: dėl didelio progesterono kiekio gimdos gleivinė storėja ir būna pasiruošusi priimti apvaisintą kiaušinėlį.
Jei kiaušinėlis neapvaisintas, hormonų GnRH, LH ir FSH išsiskyrimas sumažėja arba visiškai sustoja. Dėl to gimdos gleivinė atsiskiria ir pasišalina. Nuo pirmosios mėnesinių dienos prasideda naujasis ciklas.
Gimdos miomų tipai
Gimdos miomos apibūdinamos pagal jų vietą gimdoje.
- Gimdos sienelėje besiformuojančios miomos – tai dažniausiai pasitaikantis miomų tipas.
- Miomos ant kojytės auga gimdos sienelės vidinėje pusėje arba šone ir dažnai būna susijungusios su gimda plonu kraujagyslės „stiebeliu“.
- Pogleivio miomos aptinkamos gimdos sienelės vidinėje pusėje ir auga į gimdos ertmę.
- Po pilvaplėve miomos formuojasi gimdos sienelės išorėje.
Pasitaiko ir mišrių miomų, pavyzdžiui, submukozinė arba subserozinė mioma ant kojytės.